Ücretsiz İzne Çıkanlara 1177 Lira Destek Verilecek ! Detaylar Belli Oldu

Corona virüsü nedeni ile alınan tedbirler kapsamında bazı vatandaşlar ekonomik olarak olumsuz etkileniyorlar. Bu tedbirler kapsamında ücretsiz izne ayrılarak karantinaya giren çalışanlara 1177 lira Nakdi Ücret Desteği veriliyor.


0
178 Paylaşım

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Mart ayında ülkemizde görülen corona virüsü sağlığımızı tehdit ediyor. Virüs kapsamında alınan tedbirler kapsamında bazı vatandaşlar ekonomik anlamda olumsuz olarak etkilendi. Birçok sektörün kısmen ya da tamamen faaliyetlerini durdurmak zorunda kalması milyonlarca insanın işsiz kalmasına neden oluyor. İşte bu noktada, kişilerin istem dışı olarak yaşadıkları gelir kaybını bir nebze olsun giderebilmek için, sosyal devlet ilkesi gereği olarak devletin sunduğu imkanlar devreye giriyor. Konu ile ilgili olarak ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara aylık 1177 lira gelir desteği olan Nakdi Ücret Desteği hakkındaki detayları Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk anlattı.

1177 LİRA DESTEK ÖDEMESİ DETAYLARI

Bakan Selçuk’un aktardıklarına göre Nakdi Ücret Desteği uygulamasından, bu dönemde ücretsiz izne çıkarılan tüm çalışanlar yararlanabilecek. Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamayan ve gelir kaybı yaşayan işçiler de Nakit Ücret Desteğinden yararlanabilecek. Ayrıca 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkarılmasına rağmen işsizlik ödeneği imkanından yararlanamayan vatandaşlar da Nakdi Ücret Desteği yani aylık 1177 lira destekten yararlanabilecektir. 15 Mart 2020 tarihiden sonra iş akdi feshedildiği için işsiz kalmış olanların öncelikle mutlaka https://esube.iskur.gov.tr adresinden işsizlik ödeneği için başvuru yapmaları gerekiyor.

22 Nisan 2020 tarihi itibariyle kullanıma açılan Nakdi Ücret Desteği başvurusu için işverenlerin, https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi/ adresi üzerinden “Covid-19 Ücretsiz İzin” başlığını seçerek yapması gerekiyor. Ayrıca başvuruların ücretsiz iznin verildiği her bir ay için ayrı olmak üzere, iznin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar yapılabiliyor.

15 Mart sonrasında işsiz kalan ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayan kişilere Türkiye İş Kurumu tarafından ilgili dönemi izleyen ayın sekizinden itibaren Nakdi Ücret Desteği ödemesi yapılacak. Bu kişilere yapılacak olan ödeme tutarı 1177 liradır. Kişiye işsiz kaldığı ya da ücretsiz izinde olduğu süre boyunca her ay için ödeme yapılması planlanıyor. Bu ödemeler Nakdi Ücret Desteği devam ettiği sürece yapılacak. İlk etapta 3 ay olarak belirlendi ancak bu süre uzatılabilecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
178 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Beğenmedim Beğenmedim
6
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
5
Üzücü
İğrenç İğrenç
4
İğrenç
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorumlar

yorumlar

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı