E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahiplerine yönelik olarak verilen sosyal yardımlar başvuru ile kolaylıkla alınabiliyor. Sosyal yardım başvuruları artık e – devlet üzerinden yapılıyor. Böylece ihtiyaç sahipleri herhangi bir sıkıntı yaşamadan kısa sürede başvurusunu tamamlayabiliyor. Bu yazımızda E Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır sorusuna cevap vereceğiz.


0
163 Paylaşım

Devlet, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak sürekli sosyal yardımlar hazırlıyor. Belediyeler, kaymakamlıklar ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine iletilen bu yardımlardan yararlanmak için ihtiyaç sahiplerinin öncelikle başvuruda bulunması gerekiyor.

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin öncelikle talep ettikleri yardıma başvuruda bulunması gerekir. Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Sosyal yardım başvuruları önceleri kaymakamlıklarda bulunan sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılıyor ve ödemeler PTT üzerinden alınıyordu. Ancak Corona virüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde insanların dışarı çıkmaması adına başvuru yönteminde değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklik kapsamında sosyal yardım başvuruları artık e – devlet üzerinden yapılacak.

E DEVLET ÜZERİNDEN SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sosyal yardım başvurularının e – devlet üzerinden yapılacağının açıklanmasının ardından yardım başvurusu yapacakları, bu işlemi nasıl gerçekleştireceklerini merak etmeye başladı. E – devlet üzerinden sosyal yardım başvurusunda bulunmak oldukça kolaydır.

E Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusunda bulunmak için ihtiyaç sahiplerinin öncelikle e – devlet girişi yapması gerekiyor. E – devlet sistemine girdikten sonra izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanıyor;

  • Birinci Adım

E – devlet sistemine girilir. Kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılır.

  • İkinci Adım

E – devlet sitesinin arama motoruna “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” yazılır.

  • Üçüncü Adım

Bakanlık sayfasına girdikten sonra “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bölümüne gelinir.

  • Dördüncü Adım

Sorgulama butonuna basılarak işlem gerçekleştirilir. Sorgulama işleminin sonucunda kişinin hangi sosyal yardımları alma hakkına sahip olduğu hakkında bilgiye ulaşılacaktır.

SOSYAL YARDIM BAŞVURU ÖDEMELERİ NASIL YAPILIYOR?

Sosyal yardım başvurusunun ardından hak kazanmış olan kişilerin ödeme aşamalarına geçilir. Sosyal yardım başvuru ödemeleri 3 aşamalı şekilde yapılmaktadır. Özellikle Corona virüsle mücadele kapsamında ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan 1000 TL sosyal yardım ödemesi için ilk aşama tamamlandı. İhtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere 1000 TL sosyal yardım ödemesi gerçekleştirildi.

İkinci sosyal yardım ödemelerine ise bu hafta içerisinde başlanacak. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından belirlenmiş olan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik ikinci aşama 1000 TL ödemeleri kısa süre içerisinde başlayacak. Ödeme kapsamında ihtiyaç sahibi olan ancak ilk ödemeden yararlanamamış olan ailelere 1000 TL ödemeler gerçekleştirilecek.

İkinci aşamanın tamamlanmasının ardından Bakanlık tarafından belirlenmiş ve sosyal yardım alma hakkı kazanmış olan diğer ailelerin de 1000 TL sosyal yardım ödemeleri gerçekleştirilecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
163 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
4
Komik
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Beğenmedim Beğenmedim
9
Beğenmedim
Üzücü Üzücü
8
Üzücü
İğrenç İğrenç
7
İğrenç
Beğendim Beğendim
7
Beğendim
İlginç İlginç
11
İlginç

Yorumlar

yorumlar

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı