Bazı İnsanların Aslında İnandığı 10 Sıradışı İdeoloji

Hepimiz, niş bir şey farklı olsaydı dünyanın nasıl olacağını düşünmek için zaman ayırdığımız bu tür duş düşünceleri vardı. Örneğin, insanlar maymunlara yönelirse ne olacağını hiç düşündünüz mü? 7 min


0
100 Paylaşım

Hepimiz, niş bir şey farklı olsaydı dünyanın nasıl olacağını düşünmek için zaman ayırdığımız bu tür duş düşünceleri vardı. Örneğin, insanlar maymunlara yönelirse ne olacağını hiç düşündünüz mü? Belki de daha az zeki olanların nasıl yönettiğimiz konusunda bir şaka yapmışsınızdır? İşte çılgın ve hatta korkutucu bir gerçek: Bu tür şeylerin iyi bir fikir olduğuna inanan insanlar var! Tabii ki bu, bu insanların yanılıyor demek değil. Sonuçta, gerçekçi olmayan ve çalışan toplumla bağdaşmayan birçok fikir artık sıradan, en büyük örneklerden biri köleliğin kaldırılması. Bu listedeki fikirler “yanlış” oldukları için burada değil, sadece insanların bugün için şartlandırılan şeylerle yüzleştikleri için burada değil. Fark edeceğiniz gibi, buradaki bazı ideolojiler sadece… Olası her düzeyde bariz bir şekilde yanlıştır. Ayrıca, bu ideolojilerin tümü son derece iyi bilinmemektedir, bu nedenle bazılarının kaynakları eksik olabilir. Bununla birlikte, ilk çılgın ideolojimiz …

1- Momentizm

İronik bir şekilde, gerçekçi olmayan ve çılgın ideolojiler listesinde, bu muhtemelen alabileceğiniz en statüko. Sizi momentizme götürebilecek iki mantık yolu vardır. Birincisi, mevcut durumumuzun sahip olduğumuz en iyisidir, bu yüzden * ahem * BUNU KORUMAK İÇİN ZAMANI DONDURMALIyız ve diğeri de kelebek etkisi nedeniyle yaptığınız her şeyin kaçınılmaz olarak başka bir kişiye bir şeyi zorlar ki haklarının ihlali, bu nedenle zamanı dondurmalıyız ki herkes özgür iradeyle hareket etsin… hiç hareket etmeyerek. Her nasılsa, aklınıza gelebilecek en merkezci ve aşırılıkçı ideoloji, ancak bu listede olmayan tuhaf bir ideoloji hakkında yorum yapmaktan çekinmeyin!

2- Komünalizm

Pek çok insanın komünizm hakkında söylediklerine rağmen, bu sadece “her şeyi paylaşmak” kadar basit değil. Marx, komünizmi, kişisel mülkiyete hala izin veren sınıfsız bir toplum olarak tanımlar. Bunlar yemeğiniz, elbiseniz, eviniz gibi şeylerdir. Şimdi, komünalizm ise komünizmi bir adım öteye taşıyor ve kişisel mülkiyeti olduğu kadar özel mülkiyeti de ortadan kaldırıyor. yoldaşlarınız. Mantık şudur ki, her şey tek bir dünyanın ürünü olduğu için, hiç kimsenin yeryüzünün lütfunun münhasır mülkiyetini talep etme hakkı yoktur. En hafif tabiriyle kabul edilebilir bir felsefedir, ancak ilk bakışta fark edebileceğinizin ötesinde olumsuz etkileri vardır. “Mülkiyeti kaldır” dediğimizde, yalnızca size ait olduğunu iddia edebileceğiniz HER ŞEYİ kastediyoruz. Bu doğru, bazı komünalistler sadece zihinleri ve fiziksel mülkleri paylaşmak uğruna bütün bir HIVEMIND (resimde) savunuyorlar. İşte orada, bir toplumda teorik olarak sahip olabileceğiniz en komünizm var. Marx bize mezardan ya tam bir heyecanla ya da yarattığı fikirlerden korkarak bakıyor. Arada yok.

3- Primalizm

Post-hümanizmi hatırlıyor musunuz? Primalizm temelde tam tersidir. Yapay zeka beyinlerini veya sanal gerçeklik dünyalarını değil, şimdiye kadar geliştirdiğimiz teknolojileri düşünelim. Şimdi, bunların her bir parçasını yaktığımızı hayal edin, insan ilerlemesinde o kadar geriye gidiyoruz ki, bizler de tekrar maymunlara dönüşüyoruz. Anarko-primitivizm ve her şey var, ama Unabomber’ın kendisi bu öneriyle geri alınacak! Sanayi devriminin tarım sırasında geri döndüğünü ve… temel insan evrimi… kalabileceğini savunan anarko-primitivizmin aksine, primalistler insan zekasının yaptığına inanıyor. Bizler hem en güçlü türler hem de en üzücü türler, uğruna evrim geçirdiğimiz şeylerin çoğundan büyük ölçüde kopuk olduk. Eğitimli ve mutsuz olmaktansa cahil ve mutlu olmayı tercih ediyorsanız, bu aslında mükemmel bir ideolojidir… Bu, insanların kendi mutlulukları için almaları için son derece meşru bir pozisyondur yargılamadan önce.

4- INGSOC

Anarşinin tam tersi olduğunu düşünüyorsunuz? Basit! Düşüncelerinize kadar hayatınızın her yönünü kontrol eden bir hükümet. Sadakatinizi, savaş barış, özgürlüğün kölelik olduğu gibi düpedüz saçma iddialarda bulunmanıza neden olacak biri … ve cehalet bile güçtür. Bu girişin başlığını iki kez aldıysanız, muhtemelen 1984’ü okumuşsunuzdur. Ve eğer okursanız, romanda INGSOC devleti altında insanların uğradığı mutlak baskıyı hatırlayacaksınız. “Bu korkunç! Bizi bu türden bir sistemden kaçınmamız için eğitecek gerçekten ayık bir kurgu parçası. ”Bunu bir toplumu etkin bir şekilde organize etmenin tek yolu olarak düşünenler var, bazıları teknolojinin genişlemesiyle bunun kaçınılmaz olarak gerekli olacağını savunuyor. Ancak diğerleri, devlete bu kadar güç verilmiş olanın, insanlığı gerçekten hayattan zevk alma yeteneğinden mahrum bırakacağını iddia ediyor. Hayvanat bahçesindeki bir aslana, yaşamak için ihtiyacı olan her şey verilir, ama bir hapishanedeyken ne pahasına?

5- Soulizm

Hiç (yasal bir durumda oldunuz ve-) Şeytanın marulu üzerinde gerçekten, GERÇEKTEN sarhoş oldunuz mu ve kendi kendinize “Adamım… Fizik kanunları sadece… baskıcı…” diye düşündünüz mü, o zaman tebrikler, bir soulistsin. Yeterince komik, bu muhtemelen GERÇEK bir ideoloji. Daha fazlasını detaylandırmak gerekirse, teknik olarak her iki şekilde de kanıtlanabilir değildir. Bu, gerçekten bir şey baskıcı hale gelmeden önce ne kadar kısıtlamaya tahammül edebileceğinize bağlıdır. Ve bazılarına göre, fizik kanunlarında çizgi çekiliyor! Tek gerçek sorun, insanların fizik yasalarına direnmeyi NASIL planladıklarıdır, ancak post-hümanistler bunları bu yasaya dahil etmişlerdir. Öyleyse, bir soulist olmak istiyorsanız, post-hümanizmi de denemek isteyebilirsiniz! Ayrıca, çoğu ruhbilimci, insanların kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettikleri bir tür komünalizmin savunuculuğunu yapar (buna daha sonra değineceğiz!).

6- Sosyal Darwinizm

“Darwin” i duyduğunuzda, doğayı bildiğimiz şekliyle tanımlayan o meşhur sözü düşünürseniz, haklısınız. İşte Sosyal Darwinizm, en güçlünün hayatta kalması ile ilgili. İnsanlığın kolektif olarak güçlü olmasını sağlamak için toplumun negatif genlerin yayılmasını engelleyecek şekilde düzenlenmesini savunacaklar, hatta bazen zayıfları öldürmeyi savunacaklar. Hastalığa neden olan genleri bilerek yaymanın yanlış olduğuna inanıyorsanız, bir vaka görebiliriz. bunun için, ancak insanları seçici eşleşmeye zorlamak şüphesiz bir zorbalık eylemidir ve umarım teknoloji genetik hastalıkların geçmişte kaldığı noktaya neredeyse ulaşırken bu şeylerin genel kullanımını düşünmenizi sağlamalıdır. Ayrıca, düşünürseniz, toplumun tüm amacı bu tür düşünceleri ortadan kaldırmaktır.

7- Posadizm

Ancak ne olması gerektiğinden yeterince söz edin … Bunun yerine, HOW’dan bahsedelim. Örneğin, bu listedeki diğerleri gibi ütopik düşüncelere sahip olduğunuz göz önüne alındığında, eksiksiz bir ütopyaya nasıl ulaşmayı hedeflersiniz? Eğer bir Posadist iseniz, cevap kolay olacaktır. NÜKLEER SAVAŞ. geriye dönüp bakma, doğru okudun. Dinle, eğer uzun vadede bir ütopyanın nükleer kıştan doğabileceğini düşünüyorsan, bu senin işin ve farklı düşüncelerinize saygı duyuyoruz. Ama… Hayatta kalacağını mı düşünüyorsun? Yakın gelecekte bir nükleer sığınak bulamazsanız, muhtemelen kendi iyiliğiniz için bunu geri çevirmeniz daha iyi olacaktır.

8- Ulusal Bolşevizm

Geçen yüzyıl boyunca bildiğimiz haliyle dünyaya karşı en büyük iki tehdit neydi? Cevabı sakla. Bu iki şeyi tek bir süper distopik zalim sistemde birleştirsek nasıl olur? Görünüşe göre bu, bazı insanlar için Ulusal Bolşevizm biçiminde iyi bir fikir ve bu arada, TAMAMEN öyle göründüğü gibi. Kakistokrasi ile yaptığımız gibi buna şeker katmayacağız … Bu sadece korkunç bir şekilde sonuçlanır, bunun etrafında çalışma yok. Doğru, Naziler tarafından saçılan bariz ırkçılığı alır ve onu tam Stalinizmle karıştırır. İkisinin karışımı, kaktüsleri kucaklamak ve limon suyunda yıkanmak… Bireysel olarak yaralayan ama hatta KÖTÜ olan iki şey. Devletten ziyade topluluk tarafından yönetilen farklı bir Ulusal-Bolşevik toplumu savunan Anarko-Nazbols gibi başka şubeler bile var.

9- Kakistokrasi

Kakistokrasi, temelde çoğu insanın savunacağı son şeydir, en az uygun olanı yönetmektir. Dünyanın tamamına bir IQ testi verip ardından EN DÜŞÜK puan alan kişiyi iktidara getireceğimizi hayal edin. Bu Kakistokrasi. Eğer distopik bir kurgu meraklısıysanız, ya da belki sadece 4 boyutlu satranç oynayan bir anarşistseniz, bu tür bir sistem için bir durum ortaya konabilir. Hatta bazıları zaten bir tanesinde yaşadığımızı ve tercihlerinize bağlı olarak hemfikir olmaya meyilli olsanız da, hepimiz İdiokrasi planına henüz girmediğimiz konusunda hemfikir olabiliriz… Henüz.

10- Post-Hümanizm

Teknolojinin ilerlemesini herkes sever! Görünüşe göre, geçen sefer yazdığım adam değil, hemen hemen herkes. Şimdi varsayımsal olarak, teknoloji ile fiziksel düzlemi tamamen geçtik diyelim. Bu durumda zihinlerimiz bile, fiziksel olarak çok daha az sınırlı olduğumuz bir tür dijital VR hayatını yaşayabileceğimiz bir yapay zekaya dönüştürülecektir. Henüz bir Montana kabinine çekilip posta paketlerini birleştirmeyi düşünüyor musunuz? Pek çok insan bir YZ olarak yaşama düşüncesine neşe içinde atlayacak ve bu insanlara post-hümanist deniyor.Bu, insanlığın üstesinden gelmek için teknolojinin kullanılması gerektiğini söyleyen ideoloji olan trans hümanizm ile karıştırılmamalıdır. insanlığımızı korurken ve AI’ya dönüşmezken fiziksel dünyadaki biyoloji. Post-hümanizme yönelik eleştirilerden biri de, tüm zihnimizi okumaya vermemiz ve sistemi çalıştıranlara işimizden uzak durmaları için güvenmemizdir. Bununla birlikte, bazı post-hümanistler, merkezi olmayan bir ağın bu sorunu çözmesini savunacaklar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
100 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Nefret
0
Nefret
Karışık Karışık
0
Karışık
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
İnek Gibi İnek Gibi
0
İnek Gibi
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Cool Cool
0
Cool

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı