Amerikanın First Ladie’leri Hakkında En İyi 10 Şaşırtıcı Gerçek

First Lady'nin rolü benzersiz bir konumdur.10 min


0
106 Paylaşım

First Lady’nin rolü benzersiz bir konumdur. Resmi olmayan ofisi işgal eden her kadın, misafirleri ağırlamaktan, basın toplantıları düzenlemekten, sosyal meseleleri ele almaktan veya perde arkasındaki liderleri etkilemeye kadar her şeyi üstlenerek kendi haline getirdi. Ancak Amerika’nın en önde gelen kadınlarından bazıları hakkında duymadığınız bazı tuhaf gerçekler olabilir. Çin isyanı sırasında silahlı bir devriyeye katılmak, Beyaz Saray’daki ruhlarla temas kurmak veya başkanı öldürmekle suçlanmak, bunlar en şok edici hikayelerinden bazıları.

1- Mary Arthur McElroy bir Anti-Suffragette idi

Chester Arthur, Başkan Garfield’ın dul olarak öldürülmesinden sonra ani başkanlığına girdi. Sevgili karısı Ellen, 1880’de zatürreden öldü ve yas tutan başkan, Beyaz Saray’dan görebileceği bir kilisede onuruna bağışladığı vitraylı bir pencereye baktı. Başkanın küçük kız kardeşi Mary Arthur McElroy, “yoğun sezon” sırasında resmi hostes olarak hareket etmek için D.C.’ye gelecekti. Başkan Arthur resmi olarak ona First Lady unvanını vermemiş olsa da, etkinlikleri sırasında çok beğenildi.

Ancak, Bayan McElroy, “sezon dışı” sırasında Albany, New York’taki aile evine döndüğünde, Kadınların Oy Hakkına Karşı Albany Derneği’nin bir üyesi olarak hareket etti. Aslında, Albany oy hakkı karşıtı hareket için özel bir güçlüydü. Grup ilk kez 1894’te ve 1915 ve 1917’de bir araya geldi. Broşürlerinden birinden bir alıntı gönderdiler: “Kadın kışkırtıcılar grubunun dışında, kadının her zaman en iyi işini her zaman yapabileceğine inanan yeterince kadın var. Bir süfrajet yayınının yanıt verdiği, “Bir kadın her zaman en iyi işini evde yapabiliyorsa, AntiSuffrage Derneği neden Bayan Crannel’i Albany’den yüzlerce mil uzakta siyasi bir kampanya yürütmesi için gönderiyor?” Elbette, oy hakkı karşıtlığı hareketi 1920’de, Amerikalı kadınlara oy hakkı veren 19. değişikliğin kabul edilmesiyle sona erdi.

2- Anna Harrison’ın Paketli Çantaları Asla Başaramadı

Genç Anna Symmes, Kentucky’deki kız kardeşini ziyaret ederken asker William Henry Harrison ile tanıştığı zaman, anında bir bağlantı oluştu. Anna’nın babası ilişkilerine itiraz etti çünkü William, kendisi asker olmasına rağmen savaş dışında hiçbir ticarette yetenekli değildi, ancak ikisi 1795’te gizlice evlendi. Mutlu çifti gördükten sonra babası sonunda fikrini değiştirdi. Çocukluğunun kıyı seçkinleri gibi yetiştirilmesine rağmen, hızla on çocuğu oldu ve onları Indiana sınırında eğitti.

1840’ta William başkanlığı kazandı, ancak Anna bir hastalıktan kurtulurken evde kalmak zorunda kaldı. Kayınpederleri, dul eşi Jane Harrison, Bayan Harrison uzun yolculuğu güvenli bir şekilde yapana kadar geçici olarak First Lady’ye ev sahipliği yapma görevini üstlendi. Ancak Anna daha çantalarını toplamadan önce yıkıcı haberler aldı. 1841 Nisan’ında, Başkan Harrison bir ay görev yaptıktan sonra zatürreeden öldü. Kongre, Bayan Harrison’a başkanın maaşına eşdeğer bir emekli maaşı teklif etmeyi kabul etti ve o 88 yaşına kadar yaşadı. Başkan Harrison, görevde ölen ilk ve en kısa süreli ABD Başkanıydı.

3- Edith Bolling Wilson Ülkeyi Koştu ve Pocahontas’tan Geldi

Edith Wilson, birçok yönden benzersiz bir first lady idi. Birincisi, Pocahontas’ın büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-torunuydu ve onu dört yüz sekseninci Yerli Amerikalı yapıyordu. Ama insanların bu bağlantıyı bilmesini sağladı. Virginia’daki en eski İngiliz ailelerinden birinden gelmesine rağmen, Bolling ailesi İç Savaş’ın kölelerini serbest bırakmasının ardından yoksulluğa düştü. Edith, gençliği boyunca yüksek toplumdan dışlandı. First Lady olmadan önce kötü şöhretinin anahtarı bu mirasa sahip çıkmaktı. Dul Edith 1915’te dul Woodrow Wilson ile evlendikten sonra, bu gerçek olaylarda ilginç bir konuşma başlattı.

Ancak Edith’in daha önemli mirası, Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi olmayan ilk kadın başkanı olmasıydı. Görevdeki Başkanla evlendiği andan itibaren, ABD I.Dünya Savaşı’na girerken ona yardım etmeye başladı. Gizli savaş belgelerine erişim izni verdi ve toplantılarda danışman olarak oturdu. Sonra 1919’da, Başkan Wilson onu güçsüzleştiren bir felç geçirdi. First Lady, herkese dinlenmeye ihtiyacı olduğuna dair güvence verdi. Odasına “gözden geçirilmek” için her türlü notu veya kağıdı aldı ve notlarla birlikte geri verdi. Cumhurbaşkanı olmadan kabine toplantısı yapan Dışişleri Bakanı’nı kovdu. Hatta kendisi hakkında kaba bir şaka yapan bir yardımı ateşlemeyi reddettikten sonra İngiliz büyükelçisini paketledi. Bunu on yedi ay boyunca sürdürdü, ancak kamuoyunda hiçbir zaman başkanlık kararı almadığı konusunda ısrar etti.

4- Elizabeth Monroe, Lafeyette’in Karısını İnfazdan Kurtardı

Elizabeth Monroe, 1786’da daha 17 yaşındayken geleceğin Başkanı James Monroe ile evlendi. Çift ilk olarak Virginia’da yaşadı, ancak gelecekteki başkanın siyasi kariyerine başlamasıyla birlikte seyahat etti. 1794’te Başkan Washington, James’in Fransa’ya ABD Bakanı olarak atanması nedeniyle Fransız devrimi sırasında onları Paris’e gönderdi. Orada çok sevildiler. Bayan Monroe, Avrupa moda ve sosyal geleneklerini benimsedi ve kendisine la belle Americaine’in romantik takma adını kazandı. Monroes, Avrupa çevrelerinde genç ülkeleri için sosyal ağlar kurmaya yardımcı oldular ve zarif tavırları, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve onun yeni demokrasi biçiminin yabancı kabulünü canlandırmaya yardımcı oldu.

Marquis de Lafayette, tarihte ABD onursal vatandaşlığı verilen sekiz kişiden biri olan bir Amerikan kahramanıydı. Devrim Savaşı’ndaki çalışmaları, İngiltere’ye karşı zafer sağlamada etkili oldu. Monroes, Lafayette’in karısı Adrienne de Noiolles de Lafayette’in giyotinle infaz edilmeyi beklerken hapishanede tutulduğu Fransa’daki çatışmanın kızıştığı dönemde iyiliğin geri ödenmesine yardımcı olma şansını elde edeceklerdi. Bayan Monroe onu hapishanede ziyaret etmekte ısrar etti ve bu “resmi olmayan” müdahale, Amerikalıların kendisine herhangi bir zarar gelirse memnun olmayacaklarını açıkça ortaya koydu. Bu ziyaretten sonra Adrienne serbest bırakıldı.

5- Eleanor Roosevelt Gazeteleri Kadın Muhabirleri Tutmaya Zorladı (Ve Biriyle İlişkisi Olabilir)

Eleanor Roosevelt, ülkenin en ünlü First Lady’lerinden biridir ve uzun süredir kadın hakları simgesi olarak kabul edilmektedir. Aktivizminin daha az bilinen bir yönü, basın konferanslarına yalnızca kadın muhabirlerin girmesine izin verilmesi konusunda ısrar etmesidir. Bu, ona erişmek isteyen herhangi bir gazetenin kadroda bir kadına sahip olmasını sağladı. Kocasının on iki yıllık görev süresi boyunca 348 konferansa ev sahipliği yaptı, önce hane halkı meselelerini tartıştı ve daha sonra daha derin siyasi meselelere genişleyerek ve özel konuklar getirdi. Buna, Başkan Roosevelt yönetiminin kadın üyeleri ve Çin Devlet Başkanı Çan Kay-Şek’in eşi Soong Mei-ling gibi yabancı devlet adamları da dahildi.

Kadın gazetecilerden biri olan Lorena Hickok, First Lady’ye bir meslektaştan ya da iyi bir arkadaştan bile daha yakın olabilirdi. Hickok, 1932’de Bayan Roosevelt’i korumakla görevlendirildi ve sonunda First Lady’nin yanındaki odada Beyaz Saray’a taşınmak için görevinden vazgeçti. İkili, Hickok’tan “kollarımı sana sarmak ve seni ağzının köşesinden öpmek istiyorum” ve Roosevelt’ten bir başkası “Seni yakın tutmak için can atıyorum. Yüzüğün çok rahat. Ona bakıyorum ve onun beni sevdiğini düşünüyorum, yoksa giymezdim. ” Kadınlar hayatları boyunca yakın kaldılar.

6- Florence Harding Cinayetle Suçlandı

Başkan Warren Harding’in ölümü ülke için bir şok oldu. Sadece 58 yaşındaydı, çok seyahat ediyordu, görünüşte güçlü ve sağlıklıydı. Görev süresinin yarısıydı ve popüler bir başkandı. Eşi Florence, gazete editörü olarak başladığından beri kariyerini desteklemek için her zaman perde arkasında çalışıyordu. Hatta bir keresinde gazetecilere “Tek bir gerçek hobim var – kocam” demişti. Ancak daha sonra, Başkan Harding, “Anlayış Yolculuğu” adlı ülke çapında bir konuşma turuna çıktı. Alaska’ya yaptığı ziyarette Başkan Harding aşırı derecede yoruldu ve kafası karıştı. Washington’a dönerken birkaç kez bayıldı. Üç gün sonra 2 Ağustos 1923’te karısı ona kitap okurken San Francisco’da bir otelde öldü. Doktorlara kasılma geçirdiğini söyledi ve sonra geçti.

Başlangıçta kötü yengeç etinden zehirlenmiş olabileceği öne sürüldü. Doktorlar daha sonra şiddetli zatürre olduğuna inandılar ve sonunda felç olarak karar verdiler. Ancak Bayan Harding şüpheli davranmaya başladı, onu hemen mumyaladı, otopsiyi reddetti ve bazı evraklarını yok etti. Bayan Harding, kocasından sadece bir yıl sonra öldü. Ölümünden sonra, emekli FBI ajanı Gaston Means, 1930’da Harding’i mirasını iş skandallarından ve rüşvet skandallarından korumak için öldürmekle suçlayan bir kitap yayınladı. Daha sonra kitabın çoğunlukla uydurma olduğu ortaya çıktı. Artık Başkan’ın kalp krizinden öldüğüne inanılıyor.

7- Lucretia Garfield, Bir Suikast Girişiminden Sonra Kocasını İyileştirdi

Lucretia ve James Garfield’ın aşk hikayesi, ABD başkanları ve ilk hanımların tarihindeki en yumuşak veya en romantik aşk hikayesi değil. Günlüklerine onu sıktığını yazdı. Zina yaptığı için derinden üzüldü ve onunla evlenme nedenlerine güvenmedi, bunun aşktan çok görev dışı olduğuna inandığını söyledi. Birlik ordusunda ve eyalet yasama meclisinde seyahat ederken evliliğin erken döneminde ayrı kaldılar. Ancak zorluk onları yaklaştırırdı.

1881’de Bayan Garfield şiddetli sıtmaya yakalandı ve neredeyse ölüyordu. Başkan Garfield bu durumdan çok etkilendi ve çocuklarının çocuk bakımı ve eğitiminin çoğunu devraldı. Hafifçe iyileştiğinde, umarım temiz havada iyileşmek için Jersey sahiline gitmeye karar verdi. Bilmedikleri şey, suikast girişiminde bulunan Charles Guiteau’nun Başkan’ı trene götürürken onu öldürmek için tren istasyonunda beklediğiydi. Ancak First Lady’nin kırılgan halini görünce durdu, cinayete tanık olmanın onu nasıl etkileyeceği konusunda endişeliydi. 2 Temmuz’da Guiteau, James Garfield’ı vurdu ve Bayan Garfield, onunla ilgilenmek için Washington’a geri döndü, ancak kendini zar zor iyileştirdi. Ülke, gösterdiği cesur yüzüyle ve Eylül ayında Cumhurbaşkanı eşi ile birlikte öldüğünde sakin cesaretiyle büyük teselli buldu. Onun vefatından sonra, Kongre erkek doktoruna kadın doktorunun maaşının iki katını ödemeye çalıştı, ancak Bayan Garfield devreye girdi ve her iki doktorun da 1.000 dolar eşit ödeme almasını sağladı.

8- Mary Todd Lincoln Beyaz Saray’da Seans Düzenledi

İç savaşın ardından 750.000 Amerikalı hayatını kaybettiğinde, ülke çapında Büyük Ötesi ile bağlantı kurmak için çaresiz birçok aile vardı. Bir “spiritüalizm” patlaması ya da birinin ölülerle iletişim kurabileceği fikri vardı, özellikle üst sınıf arasında popülerdi. Mary Todd Lincoln, annesini, üç çocuğunu ve kocasını onun önünde öldürmüştü. Ama oğlu Willie’nin 1862’deki ölümü ona en büyük bedeli ödüyor gibi görünüyordu. Tifo ateşinden öldüğünde on bir yaşındaydı, bu da hem ailesini derin bir umutsuzluğa, hem de yalnızlık ve yas dönemine yolladı. İç savaşın talepleri sonunda, oğlunu anmak için şapkasının etrafına siyah bir kurdele bağlayan ve kendi zamansız ölene kadar orada kalan Başkan’ı çekti.

Bayan Lincoln, ona ulaşmak için Lauries adlı bir grup medyumu ziyaret etmeye başladı. Hatta Beyaz Saray’ın Kırmızı Odası’nda birkaçına Başkan Lincoln’ün katıldığı oturumlara ev sahipliği yaptı. Onları derin bir şekilde rahatlatıyor gibiydi ve bir akrabasına “Willie Yaşıyor. Her gece bana gelir ve her zaman sahip olduğu tatlı sevimli gülümsemeyle yatağın dibinde durur…. Bunun bana verdiği rahatlığı hayal edemezsiniz ”. Bayan Lincoln, rahmetli başkanın üzerinde duran hayalet silüetini gösterdiği varsayılan bir fotoğraf çeken ruhani bir fotoğrafçıyı bile ziyaret etti. Bugün bile Willie’nin hayaletinin, kardeşi Eddie’nin ve babalarının bugün Beyaz Saray’a musallat olduğuna dair söylentiler var.

9- Lou Hoover, Boxer İsyanı Sırasında Çin’deki Evini Devriye Gezdi

Lou Hoover, beş dilde akıcı bir binicilik, paten kayma, mimari ve doğa tutkunu idi. Jeoloji sınıf arkadaşı ve geleceğin başkanı Herbert Hoover ile 1899’da evlendi ve yeni evliler Çin’e doğru yola çıktı. Bayan Hoover, Beyaz Saray’daki misafirlerin önünde özel olarak iletişim kurmak istediklerinde çiftin kullanacağı bir dil olan Çince’yi çabucak öğrendi. Daha sonra 1900’de, birçok Çinlinin ülke üzerindeki Batı etkisinin artmasıyla ilgili gerilimler nedeniyle yabancılara şiddetle saldırdığı bir çatışma olan Boxer İsyanı başladı.

Bayan Hoover, kurşun yaralarını tedavi etti, barikatlar kurdu ve Batı birlikleriyle devriye gezen bir tabancayla bisikletiyle bölgeyi dolaştı. I.Dünya Savaşı’nın başlangıcında ailesi Londra’dayken bir kez daha yardım etmesi gerekecekti ve ABD Büyükelçisi yerinden edilmişlere yardım düzenlemesini istedi. Onlar işgal altındayken Belçika şampiyonu oldu. ABD’de, yaralı Amerikan askerlerini eve getirmek için Amerikan Kızıl Haçı Kantin Eskort Servisi’nin organizasyonuna yardım etti. Daha sonra Kız İzciler’in kurulmasına yardım etti. Kocasının kontrol altına almakta zorlandığı Büyük Buhran sırasında Amerikan halkına düzenli radyo yayınları yaptı. Amerika’nın en az etkili cumhurbaşkanlarından birinin karısı için doğa sporları ve insancıllık dolu bir hayattı.

10- Dolley Madison Kongrede Onursal Koltuğa Oturdu

Dolley Madison, bir First Lady’nin ne olacağını tanımlamaya, misafirleri ağırlamaya ve sosyal sorunları ele almaya yardımcı oldu. Kocası için kampanya yürüttü, tek başına Başkan Thomas Jefferon ile etkinliklere ev sahipliği yaptı, Lewis ve Clark için fon topladı ve ünlü George Washington portresini 1812 Savaşı’nda İngilizler DC’yi yaktığında Beyaz Saray’dan kurtardı. vatandaşa telgrafla mesaj göndermesi.

1844’te, kadınların oy kullanmasına bile izin verilmeden, Dolley Madison istediği zaman Temsilciler Meclisi’nin katında oturuyordu. Eski First Lady, seçilmiş yetkililerin son politika hakkında birbirleriyle tartışmalarını dinlemekten zevk aldı. Bugün Meclis katına sadece Kongre Üyeleri, onların eski personeli ve Başkan ve Başkan Yardımcısının girmesine izin verilmektedir. Kongre, dördüncü First Lady’yi birkaç kez daha geri aldı. Başkan 1836’da öldükten sonra, Meclis ona James Madison’ın gazetelerinin kitaplarını yayınlaması için para verdi. On iki yıl sonra yoksulluğa düştüğünde, o kadar ki eski kölesi Paul Jennings onu görünce ona para veriyordu, Kongre ondan daha fazla kağıt satın alması için bugünün 700.000 $ ‘ın üzerinde para ödedi. Başkan Zachary Taylor övgüsünü verdiğinde, bu terimi ona Amerika’nın “First Lady’si” olarak atıfta bulunarak oluşturmuş olabilir. Alternatif “Başkanlar” terimi de bazıları tarafından kullanıldı, ancak tutmadı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
106 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Nefret
0
Nefret
Karışık Karışık
0
Karışık
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
İnek Gibi İnek Gibi
0
İnek Gibi
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Cool Cool
0
Cool

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı